Poznaj usługi
wstecz
20/01/2023

Indywidualna interpretacja podatkowa - kiedy warto ją uzyskać?

0009

Przepisy podatkowe dla zdecydowanej większości osób stanowią jedną, wielką tajemnicę. Wynika to zarówno z zawiłości, jak i obszerności podatkowych mechanizmów. Problemy interpretacyjne sięgają nawet organów państwowych, które niejednokrotnie przyjmują w poszczególnych kwestiach zupełnie inne stanowiska. Właśnie w takich sytuacjach niezbędna staje się indywidualna interpretacja podatkowa, a w tym artykule powiemy o tym, kiedy warto ją uzyskać. 

 

Jak złożyć wniosek o interpretację podatkową?

 

Wniosek o indywidualną interpretację podatkową (tzw. ORD-N lub ORD-WS)  składa się do Krajowej Informacji Skarbowej lub drogą elektroniczną przez e-PUAP.  Na stronie KIS znajdziemy formularz do wypełnienia. Należy uzupełnić w nim dane kontaktowe, rodzaj sprawy oraz określić status podatnika. Później trzeba wyjaśnić co jest przedmiotem wniosku oraz wypisać pytania, na które potrzebujemy odpowiedzi od dyrektora KIS. Na koniec musimy także złożyć oświadczenie, że wniosek o wydanie interpretacji w dniu złożenia nie jest przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej. 

 

Wyszukiwarka interpretacji podatkowych

 

Nie jest tajemnicą, że indywidualna interpretacja podatkowa już jako samo pojęcie może być nie do końca przez wszystkich zrozumiała. Dobrze więc skorzystać z tzw. wyszukiwarek interpretacji podatkowych. Jedną z nich znajdziecie na stronie SIP tj. Systemu Informacji Podatkowej. Celem portalu jest udostępnienie funkcjonalności oraz informacji dotyczących przepisów podatkowych. Za pomocą strony możemy wyszukać różne typy dokumentów, takie jak: interpretacja podatkowa, interpretacja ogólna, orzeczenia sądów i trybunałów itd. 

 

Przykład interpretacji podatkowej - wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej

 

Interpretacje podatkowe mogą być ogólne lub indywidualne. W przypadku tej pierwszej mówimy o stanowisku wydawanym z urzędu lub na wniosek ministra ds. finansów, które ma zagwarantować jednolite stosowanie prawa podatkowego. W interpretacji ogólnej znajdziemy opis danego zagadnienia, a także jego wyjaśnienie i sposób stosowania.

 

Wydanie zaś  indywidualnej interpretacji podatkowej  to zupełnie inna sprawa, bowiem dotyczy sytuacji podatkowej tylko tego podatnika, który wniosek złożył. Interpretacje indywidualne wydaje wyspecjalizowany organ Krajowej Administracji Skarbowej tj. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.  Aby taki wniosek złożyć trzeba wejść na stronę Krajowej Informacji Skarbowej/złożyć go osobiście lub drogą elektroniczną przez e-PUAP.

 

Indywidualna interpretacja podatkowa - ile to kosztuje?

 

Niestety, za wniosek o indywidualną interpretację podatkową przyjdzie nam trochę zapłacić. Koszt całkowity to 40 złotych za opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Jeśli jednak opiszemy kilka stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych zapłacimy dodatkowo za każde z nich osobno tę samą kwotę. 

 

Jeśli nie zgodzimy się z wynikiem indywidualnej interpretacji podatkowej możemy złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mamy na to tylko 30 dni o daty otrzymania indywidulanej interpretacji podatkowej. Skargę należy złożyć za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej.

 

wstecz

Siedziba                  Filia

Długa 70/71 lok. 4,          Starogardzka 21

80-831 Gdańsk              83-240 Lubichowo

Telefony

+48 58 520 51 98 (Gdańsk)

+48 797 713 559 (Filia)

+48 603 466 007

E-mail

kancelaria@adwokat-wroclawski.pl