Poznaj usługi
wstecz
03/02/2022

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

0009

Stały rozwój i regularne zwiększanie dochodów skłania w pewnym momencie do rozpoczęcia rozważań nad zmianą formy prowadzonej działalności gospodarczej. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. bywa bardzo uzasadnione, ponieważ rozwiązanie to ma szereg zalet. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o mniej pozytywnych konsekwencjach tej decyzji.

 

Korzyści płynące z przekształcenia działalności w spółkę


Przedsiębiorcy nie bez powodu decydują się na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Wynika to z konkretnych korzyści. Najważniejsze z nich, to:

 

 

Jaki rodzaj spółki wybrać?


Rezygnacja z najprostszej formy działalności zwykle ma na celu przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną. Warto jednak podkreślić, że ta druga opcja przeznaczona jest tylko dla największych podmiotów. Założenie spółki akcyjnej wymaga kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 100 000 zł, przy zaledwie 5 000 zł dla spółki z o.o. Ponadto prowadzenie tego typu spółki generuje szereg skomplikowanych obowiązków podatkowych i prawnych.

 

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. - krok po kroku


Wbrew pozorom przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. nie jest trudne. Przebiega w następujących krokach:

 

  1. Stworzenie planu - powinien on zawierać podstawowe dokumenty określające aktualną sytuację finansową i status firmy. Następnie należy oddać plan do zbadania biegłemu rewidentowi.
  2. Oświadczenie o przekształceniu - akt notarialny z najważniejszymi informacjami dotyczącymi powstającej spółki.
  3. Umowa spółki - również musi przyjąć formę aktu notarialnego.
  4. Wniosek do KRS - od momentu podpisania umowy spółki masz pół roku na złożenie wniosku o rejestrację w KRS.

 

O skutkach podatkowych


Jeśli chodzi o przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę, skutki podatkowe z pewnością nie są czynnikiem, który należałoby uznać za zaletę. Podatnik przestaje rozliczać się na podstawie przepisów dotyczących osób fizycznych, gdyż przychód osiąga jako spółka. Ponadto przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. to także nałożenie na siebie obowiązku płacenia podatku CIT.

 

Koszty związane z przekształceniem działalności w spółkę z o.o.


Zmiana formy działalności generuje pewne wydatki. Koszty przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o. to m.in.:

 

 

Ostatecznie koszt przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o. to zwykle ok. 10 000 zł. Przed podjęciem decyzji o przekształceniu należy dobrze przeanalizować opłacalność tej decyzji. Nie chodzi tu jedynie o koszty związane bezpośrednio z przekształceniem, ale również o późniejsze skutki zmiany formy działalności. Jest to z pewnością dobry ruch dla firm, które szybko się rozwinęły, przez co ich obroty znacząco wzrosły. W przypadku mniejszych działalności, zwykle warto zaczekać z tą decyzją.

wstecz

Siedziba                  Filia

Długa 70/71 lok. 4,          Starogardzka 21

80-831 Gdańsk              83-240 Lubichowo

Telefon

+48 603 466 007

+48 58 520 51 98

E-mail

kancelaria@adwokat-wroclawski.pl