Polskie prawo umożliwia wznowienie postępowania karnego. Procedura ta opisana w rozdziale 56 kodeksu postępowania karnego ma na celu umożliwienie skazanemu oczyszczenie z zarzutów w ściśle określonych przypadkach. Należy jednak pamiętać, że jest to, podobnie jak kasacja, nadzwyczajny środek zaskarżenia, a żeby go zastosować, muszą istnieć podstawy prawne wznowienia postępowania.
Wniosek o wznowienie postępowania co do zasady składa strona postępowania, ale możliwe jest również podjęcie postępowania z urzędu. Podstawy prawne wznowienia postępowania karnego są ściśle określone w przepisach i zależą od tego, czy procedura ma się odbywać na korzyść czy na niekorzyść oskarżonego.
Jeszcze inną okoliczność stanowi wznowienie umorzonego postępowania przygotowawczego w sprawie karnej. Umorzone takie może być w każdym czasie podjęte na nowo na mocy postanowienia prokuratora, jeżeli nie będzie się toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego (art. 327 k.p.k.)
Jak wspomnieliśmy, wznowienie postępowania karnego następuje z reguły na wniosek strony (w razie jej śmierci wniosek może złożyć osoba najbliższa), jednak można je podjąć także z urzędu.
Jeżeli mówimy o wznowieniu postępowania karnego na korzyść oskarżonego, to w zasadzie ustawa nie określa terminu, w którym można złożyć wniosek. Może być on złożony o każdym czasie. Jedynie w przypadku gdy sprawę rozpoznano pod nieobecność oskarżonego, któremu nie doręczono zawiadomienia o terminie posiedzenia lub rozprawy albo doręczono je w inny sposób niż osobiście, gdy wykaże on, że nie wiedział o terminie oraz o możliwości wydania orzeczenia pod jego nieobecność, to termin do złożenia wynosi miesiąc od dnia, w którym dowiedział się o zapadłym wobec niego orzeczeniu.
Inaczej jest natomiast w przypadku podjęcia postępowania z urzędu na niekorzyść oskarżonego. W takim przypadku wznowienie postępowania będzie niedopuszczalne po upływie roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
Trzeba pamiętać, że z wnioskiem o wznowienie postępowania związany jest tzw. przymus adwokacki, czyli obowiązek zastąpienia strony przez profesjonalnego pełnomocnika. Ma to zapewnić stronie skuteczną pomoc prawną. Z tego powodu nie istnieje jeden wzór wniosku o wznowienia postępowania karnego, ponieważ jest to pismo wymagające specjalistycznej wiedzy. Wiele osób zastanawia się, do jakiego sądu złożyć wniosek o wznowienie postępowania karnego. Co do zasady, to w kwestii wznowienia postępowania orzeka sąd okręgowy, zaś w kwestii wznowienia postępowania zakończonego orzeczeniem sądu okręgowego - sąd apelacyjny. Jeżeli postępowanie zakończyło się orzeczeniem sądu apelacyjnego lub Sądu Najwyższego, to wówczas właściwym będzie Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów.
Siedziba Filia |
Długa 70/71 lok. 4, Starogardzka 21 80-831 Gdańsk 83-240 Lubichowo |
Telefony |
+48 58 520 51 98 (Gdańsk) +48 797 713 559 (Filia) +48 603 466 007 |
|
kancelaria@adwokat-wroclawski.pl
|